3 nieoczywiste miejsca na rozwój programisty – bywasz tam?

Jako programiści powinniśmy nieustannie poszukiwać nowych zasobów. Aby nadążyć za zmieniającym się otoczeniem – ale też by móc wykorzystać nowe możliwości jakie ono daje. Rozwój programisty jest ważny, bo kto stoi w miejscu ten się cofa.

A każda pliszka swój ogonek chwali – stąd uważam oczywiście, że miejsca w którym sam szukam są najlepsze 🙂 Oto więc trzy nieoczywiste miejsca, w których jako frontendowiec ulepszam swoje rzemiosło.

MDN

Więc miały być miejsca nieoczywiste, a tu MDN? Miejsce gdzie każdy frontendowiec zagląda niemal codziennie?

Tak, ale nie o samo źródło tutaj chodzi, a o podejście do niego 🙂

Wchodzę tam i niezobowiązująco przeglądam zasoby – zamiast robić binge-watching na Netflix, robię binge-reading na MDN 🙂


Przeglądam na przykład listę Web APIs w poszukiwaniu czegoś, co przykuje mój wzrok. Gdy to znajdę, czytam i zastanawiam się, czy jest to ciekawe i czy wg mnie ma szanse kiedyś przydać mi się w pracy. Jeśli tak – jest również idealnym by zgłębić go w artykule 🙂

Dokładnie tak powstała spora część moich artykułów: Sprawdź jak dzięki ImageCapture zrobisz zdjęcie prościej w swojej aplikacji, MediaRecorder API – sprawdź jak nagrywać z poziomu Web! czy Sprawdź jak walidować formularze w czystym JS!

Nic tak nie pomaga zdobywać i utrwalać wiedzy jak przekazywanie jej innym!

Daj znać – w komentarzu, na Linkedin bądź w Messengerze – jeśli też lubisz bawić się nowinkami ze świata Web.

Może założenie przez Ciebie bloga to byłby mega dobry pomysł?

Web.dev

Web.dev to z pozoru tylko kolejna platforma o frontendzie, tym razem od Google.

Jednak powodem dla którego spędzę na niej wiele godzin w najbliższym czasie jest to, że bardzo mocno eksploatuje ona temat Web Vitals.

Wszyscy chcemy, by nasze aplikacje były wydajne, szybko się ładowały i miały dobry UX. Web Vitals mocno mogą pomóc nam w osiągnięciu tego celu.
Nie każdy z nas ma jednak możliwość stosować je naprawdę w praktyce.

Dlaczego?

Nie w każdej aplikacji user experience ma odpowiednio wysoki priorytet. Wielu z nas tworzy aplikacje wewnętrzne dla różnych organizacji, których pracownicy korzystają z nich na co dzień. Nie ma więc znaczenia, czy np strona “skacze” gdy ładują się obrazki – aplikacja i tak będzie używana.
Drugą grupą są aplikacje gdzie użytkownik za ich pomocą chce osiągnąć konkretny cel. Przykładowo – uzyskać pomoc techniczną czy handlować na giełdzie. Dopóki UX jest znośny a aplikacja umożliwia realizację celów, użytkownik z niej nie zrezygnuje stąd biznes nie ma powodów do jakichkolwiek zmian.

Jest to natomiast problem dla nas, programistów – przechodzi nam obok bardzo duży aspekt tworzenia aplikacji webowych jakim jest tworzenie odpowiedniego UX. Stąd sami musimy zadbać o to, by się w tym temacie rozwijać.

Na białym koniu wjeżdża tutaj web.dev, oferując ogromne możliwości zdobywania wiedzy w tym temacie. Chociażby w tych dwóch miejscach:

  1. Tag “Web Vitals” na blogu
  2. Lista wzorców wspomagających implementowanie Core Web Vitals

Chrome Origin Trials

Chrome Origin Trials są chyba najdziwniejszym miejscem z całej trójki 🙂

Posłuchać można o nich tutaj:

Generalnie pozwalają potestować nam nowe funkcjonalności na rzeczywistych osobach odwiedzających naszą aplikację. Wydają się tam lądować rzeczy z najmniejszym prawdopodobieństwem szybkiego wdrożenia ale nawet teraz (8 stycznia 2022) znalazłem tam mega przydatną rzecz – Page Unload Beacon / Pending Beacon API.

Każdy kto próbował cokolwiek wysłac na serwer w momencie zamknięcia strony wie jaki to ból – różne przeglądarki odpalaja różne eventy w momencie zamknięcia strony, o ile w ogóle odpalają cokolwiek.

Stąd trzymam kciuki za powodzenie nowego API i będę często zaglądał do Chrome Origin Trials, choćby dla poprawy humoru by widzieć jak fajne rzeczy są wdrażane 🙂

Podsumowanie

O ile umiejętności miękkie przeważnie nabywamy w trakcie gdy zwiększa się nasz staż pracy i doświadczenie – więcej rozmawiamy z ludźmi z biznesu czy docelowymi klientami – wiedza o możliwościach platformy z czasem zaczyna nam umykać. Jedynym sposobem na to jest staranie się by być na bieżąco, a nawet czasem testować te funkcjonalności jeśli czas pozwala.