Co nowego w Next? Type of Web zaraz przed startem Next13Masters

Next w wersji 13 zdaje się odmieniać framework kompletnie – czy jest wart zainteresowania?

Zdaniem mojego dzisiejszego rozmówcy tak – więc zapraszam Cię na krótką wymianę zdań z Michałem Miszczyszynem, znanym szerzej z bloga Type of Web.

Michał to twórca Type of Web, autor książki “Typescript na poważnie” i twórca kursów programistycznych.

Razem z Jakubem Neandrem z zaiste.net stworzyli świetnie zapowiadający się kurs Next 13 którego sam będę kursantem.

Kurs nazywa się Next13Masters i wystartuje na początku września:

Poznaj Next13 z Next13Masters

Zapraszam do czytania 🙂

  1. Radek: Która ze zmian w Next 13 jest wg Ciebie najbardziej znacząca?

Michał: Next.js 13 to tak naprawdę zupełnie nowy framework, który z poprzednimi wersjami wspólną ma nazwę i doskonały Developer Experience. Trudno więc powiedizeć, która zmiana jest najbardziej znacząca, skoro „przeorane” zostało niemal wszystko.

  1. Skoro Next ma zachować wsparcie dla pages, czy uważasz że warto aktualizować kod starszych projektów do najnowszych funkcji?

Warto zrobić update do najnowszej wersji Next.js, aby skorzystać ze zmian i bugfixów w pages. Dodatkowo ułatwi to późniejszą zmianę na app. Ponieważ pages i app można używać równolegle, to nie ma potrzeby wielkiej migracji – można to robić stopniowo, albo dodawać nowe funkcje w app, a stare zostawić w pages.

  1. Jakich argumentów użyłbyś, by przekonać management do aktualizacji projektu do Next 13?

Do Next.js 13 każdy może zaktualizować już dzisiaj – dla pages niewiele się zmienia. Kontrowersje może budzić migracja do app. Na razie szlaki są dopiero przecierane, a po drodze było sporo problemów. Teraz jednak app jest już uznawane za stabilne i gotowe do produkcyjnego użycia. To nowy standard, który w przyszłości będzie rozwijany i nim skupia się cała energia zespołu odpowiedzialnego za rozwój Next.js. Wsparcie dla pages zostanie w końcu porzucone, więc warto zacząć się zapoznawać z app już teraz.

  1. Która z nowości w Next 13 jest Twoją ulubioną?

Server Actions! Dają możliwość wykonywania kodu na serwerze i ukrywają przed nami kompleksowość ich implementacji. Działają niczym magia, a jednocześnie są bardzo proste w użyciu. Nie musimy już wykonywać tego całego tańca z wystawianiem API route, wywoływaniem fetch, czekaniem na odpowiedź – a to wszystko po stronie klienta, z wieloma problemami i niepotrzebnym obciążaniem klienta. Teraz wystarczy, że zadeklarujemy funkcję z “use server”, a Next zadba o resztę. Najlepsze na koniec: Server Actions korzystają z filozofii Progressive Enhancement i działają również, gdy JavaScript się nie załaduje lub jest wyłączony w przeglądarce – zamieniają się wtedy w wysyłkę zwykłego formularza. To jest to, co lubię w Next.js – prostota i elegancja.

  1. Jaką jedną rzecz usunąłbyś z Next 13, z jaką nowością najmniej Ci po drodze?

Parallel Routes i Intercepting Routes. Wyglądają na niedopracowane, a sami twórcy chyba nie do końca mieli pomysł, jak można te dwie rzeczy zastosować w praktyce.

  1. Jaką funkcję dodałbyś do Next?

Żadną 🙂 Aktualna wersja ma wszystko, co tylko mogłem wymyślić, a byłoby jakkolwiek przydatne przy budowaniu aplikacji internetowych! Jestem pod wrażeniem, jak bardzo twórcy Next.js potrafią myśleć o potrzebach programistów i programistek, i jak bardzo potrafią ułatwić nam życie.

Nie wiem jak Wy ale ja czekam z niecierpliwością na to co Panowie przygotują w kursie 🙂

Poznaj Next13 z Next13Masters