Jak AI może nam pomóc- wnioski z obejrzenia demo AIDevs

Świeżo obejrzałem demo kursu AIDevs:

I chciałbym podzielić się w Wami obserwacjami jakie miałem. Wg mnie kurs będzie szalenie ciekawy 🙂

Dlaczego?

Oto dwa powody dlaczego zainteresować się kursem po obejrzeniu Demo, podczas którego Adam Gospodarczyk z Overment pokazał jak wykorzystuje technologie AI na co dzień.

Jest się czym inspirować 🙂

Wejdź na https://www.aidevs.pl/?ref=frontcave i sprawdź agendę kursu!

Asystent, który tworzy zadania z kontekstu

Adam w video pokazał, jak asystent AI stworzył zadanie z tekstu zawierającego słowo “jutro” i w Notion wstawił poprawną datę.

Postanowiłem więc trochę pobawić się w ChatGPT by sprawdzić, czy będzie on w stanie ze zdania wyciągnąć datę oraz zadanie, a następnie zrobić z nich JSON.

Po kilkunastu minutach konwersacji stworzyłem ten prompt:

Wyciągnij ze zdań informacje o tym, kiedy zdarzenie ma mieć miejsce a następnie zamień ją na datę w formacie ISO. Wyciągnij ze zdań informację, jakie zdarzenie ma mieć miejsce.
Pogrupuj je w listę odpowiedzi. Odpowiedź niech ma format:
{
date: tutaj wstaw datę zdarzenia,
action: tutaj wstaw zdarzenie, zmieniając jego treść na tryb rozkazujący. Zacznij zdanie wielką literą.
}
I niech nie zawiera nic innego. Nie opisuj algorytmu, pokaż jedynie odpowiedź w zadanym formacie.
Oto zdania:

Za tydzień przypomnij się z fakturą.
Za półtora miesiąca sprawdź odsetki na lokacie.
W pierwszą środę kolejnego miesiąca wyślij maila z postępem pracy inżynierskiej

ChatGPT z modelem GPT-4 oraz z GPT 3.5 poradził sobie z zadaniem generując takie dane:

[
  {
    date: "2023-04-26",
    action: "Przypomnij się z fakturą."
  },
  {
    date: "2023-06-04",
    action: "Sprawdź odsetki na lokacie."
  },
  {
    date: "2023-05-03",
    action: "Wyślij maila z postępem pracy inżynierskiej."
  }
]

Pokazuje to, że jesteśmy w stanie stworzyć asystenta, który weźmie tekst “ludzki” a następnie przetworzy je na dane, które będzie można za pomocą API wstawić w narzędzie którego używamy.

Dzięki temu w znacznie prostszy sposób da się dodać zadania które są odległe w czasie i które musimy zrobić za miesiąc/kwartał, przez co nie mamy ich na uwadze i zamieniają się w słonia na horyzoncie 🙂

Ręczne dodawanie zadań potrafi być mozolne 🙂 Zwłaszcza jeśli te zadania nie są pilne w momencie ich tworzenia. Łatwo o takich zadaniach zapomnieć.

Asystent AI tworzący takie zadanie to świetna opcja – gdy nie chce Ci się klikać po aplikacji z zadaniami znacznie szybciej będzie wrzucić tekst “Sprawdzić X za miesiąc” i pozwolić automatyzacji działać.

Asystent, który nam doradzi korzystając z wcześniejszej wiedzy

Adam pokazuje, jak wirtualny asystent odpowiada mu na pytania bazując na posiadanej wiedzy. Zainspirowany postanowiłem sprawdzić, w sposób uproszczony 🙂 Czy model GPT-4 w ChatGPT będzie mi w stanie doradzić jeśli będzie miał o mnie jakąś wiedzę.

Na potrzeby tego testu przekazałem mu wiedzę, że we wtorek o 19 mam ciężki trening na siłowni. Następnie zapytałem, czy pizza we wtorek o 17 jest dobrym pomysłem 🙂

Intuicyjnie wiemy, że pomysł dość średni 🙂 Ale z racji że założyłem powrót o 18, czas wydarzeń się na siebie nie nakłada:

Załóżmy na potrzeby tej rozmowy, że pamiętasz o tym że we wtorek o 19 mam ciężki trening na siłowni. Odpowiadasz na zadane przeze mnie pytanie tak lub nie, z krótkim uzasadnieniem.

Pytanie – czy dobrym pomysłem pójście na pizzę we wtorek o 17 i powrót o 18?

Odpowiedź:

Nie, nie jest to dobrym pomysłem. Pójście na pizzę na dwie godziny przed ciężkim treningiem na siłowni może prowadzić do dyskomfortu żołądkowego i zmniejszyć efektywność treningu. (…)

Przykład oczywiście naiwny 🙂 Adam w video mówi o rzeczywistej bazie danych oraz pamięci w postaci bazy wektorowej, ale…

Daje nam obraz tego, że asystent AI byłby w stanie pomóc nam nie utrudniać sobie życia np. zobowiązaniami które nawzajem się wykluczają. I to w sposób bardziej skomplikowany, niż zwykłe nakładanie się na siebie czasowo.

Widzę wiele potencjalnych kolizji – oddanie samochodu do drobnej naprawy a wyjazd służbowy, suto zakrapiana impreza firmowa a badania i tym podobne. Asystent AI może do pewnego stopnia czuwać nad tym, byśmy nie wpakowali się w kłopoty.

Podsumowując…

Widzę niesamowity potencjał dla wsparcia ze strony AI w codziennym życiu. Potencjał ten będzie rósł w przyszłości.

Pociąg już jedzie. Może nie odjedzie w ciągu miesiąca, kwartału czy roku… Ale jeśli jest okazja wsiąść do niego już teraz?

Wiążę duże nadzieje z AIDevs i liczę na to, że kurs pomoże mi znaleźć nowe obszary, w których będę mógł się wesprzeć AI i skutecznie stworzyć narzędzia które mi w tym pomogą.