Sprawdź, jak do walki z koronawirusem przekazać część mocy obliczeniowej swojego komputera

Zdjęcie autorstwa Binyamin Mellish z Pexels

Do tej pory, możliwość udzielenia mocy obliczeniowej swojego komputera kojarzyła mi się z badaniami kosmicznymi, poszukiwaniem nowych galaktyk itd. Generalnie, rzeczy abstrakcyjne i mało przydatne w codziennym życiu. Kilka dni temu natknąłem się na Facebooku na post z Reddita zachęcający, by udzielić mocy obliczeniowej na walkę z koronawirusem. Od kilku dni uczestniczę w projekcie i chciałbym zachęcić Was do tego samego.

Spis treści

  1. Projekt folding@home
    1. Start aplikacji
    2. GUI desktopowe
    3. GUI webowe
    4. Tożsamość w aplikacji
  2. Alternatywy dla Folding@home – Rosetta@home
  3. Dlaczego warto – i co dalej?

Projekt folding@home

Projekt folding@home uniwersytetu Stanford polega na udostępnianiu mocy swojego komputera do obliczeń mających związek z różnymi chorobami – na dzień dzisiejszy są to choroba Alzheimera, rak, choroba Huntingtona i choroba Parkinsona. Koronawirus nie ma swojej kategorii – projekty związane z nim są w kategorii Any disease, natomiast z postu na Reddicie można się dowiedzieć, że priorytet projektów związanych z koronawirusem został podniesiony.
Pełną listę projektów nad którymi toczą się prace można znaleźć pod adresem Folding@home Active Projects.

Start aplikacji

Pobieramy instalator ze strony Start folding i instalujemy aplikację.

W przyborniku systemowym pojawi się ikonka sygnalizująca pracę aplikacji:

GUI desktopowe

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy i wybraniu Advanced Control otwiera się GUI aplikacji pozwalające zatrzymać/wystartować obliczenia oraz dane projektu dla którego obliczenia będą wykonywane:

Widzimy informację, że dokonują się obliczenia dla projektu 11748 związanego z koronawirusem.
Ciekawiej prezentuje się GUI webowe.

GUI webowe

GUI webowe jest dostępne po kliknięciu Web Control bądź pod adresem https://client.foldingathome.org/ gdzie ładuje nasze lokalne dane:

I na nim widać już więcej danych, np skrócony opis projektu dla którego wykonywane są obliczenia.

Tożsamość w aplikacji

Imię oraz zespół dla którego chcemy zdobywać punkty możemy określić w obu GUI:

Oczywiście nie musimy podawać nazwy użytkownika czy zespołu. Ważne, by pomagać w obliczeniach – statystyki schodzą na dalszy plan.
Podczas pierwszego uruchomienia aplikacji zapisałem się do PC Master Race podając ID 225605 ale zespołów jest cała masa – na przykład grupa SysOps / DevOps Polska: Po godzinach ma zespół pod ID: 238383.

Alternatywy dla Folding@home – Rosetta@home

Folding@home to nie jedyny tego typu projekt. Alternatywą może być np Rosetta@home – który również walczy z koronawirusem, oraz wiele innych.

Dlaczego warto – i co dalej?

Przez sporą ilość czasu nasze komputery nie wykorzystują swojej mocy – nie tylko wtedy, gdy są bezczynne, a my np gdzieś wyszliśmy. Także wtedy, gdy robimy rzeczy wymagające tylko części ich mocy – czytanie artykułów, oglądanie filmów na YT, pisanie artykułu 🙂 Koronawirus w tym momencie (16 marca 2020 roku)w Polsce zabił 3 osoby, ponad 150 jest zarażonych. Na całym świecie zmarło 6 685 osób a zarażonych jest prawie 175 000. Liczby te stale rosną – warto więc ułatwić pracę badaczom i przyspieszyć obliczenia. Jeżeli moc naszego komputera zostanie przydzielona do projektu niezwiązanego z koronawirusem – nic straconego! Dzięki temu że wzięliśmy zadanie związane z inną chorobą, zadanie związane z koronawirusem dostanie jakiś inny komputer.
Co dalej? Nawet jeżeli zakończy się pandemia koronawirusa, cały czas prowadzone będą badania – nad rakiem, chorobami Parkinsona czy Huntingtona oraz innymi. Osobiście planuję uczynić z udostępniania mocy obliczeniowej zwyczaj – za każdym razem gdy robię coś mało zasobożernego będę włączał aplikację – podczas pisania bloga, czytania artykułów, oglądania YT.
Was również zachęcam do pomocy – dzięki temu codziennie zostawimy świat nieco lepszym, niż go zastaliśmy.