Koder i co dalej? Wywiad z Type of Web (10% rabatu na kurs!)

Co zrobić ze sobą, gdy osiągniemy już pewien poziom doświadczenia w programowaniu? O tym co dalej porozmawiam dziś z twórcą Type of Web, autorem książki “Typescript na poważnie” i autorem kursów programistycznych – Michał Miszczyszynem.

Przeczytaj wywiad a na końcu znajdziesz 10% rabatu na trzecią edycję Praktyczny kurs: Nowoczesny Frontend – Next.js, React, GraphQL i TypeScript który Michał współtworzy 🙂

Wywiad

  1. Radek: Czym inspirowałeś się by znaleźć w sobie pasję do spędzania wielu godzin nad pisaniem bloga, nagrywaniem podcastów czy też pisaniem książki?

    Michał: Główną motywacją do stworzenia Type of Web była chęć pomocy innym ludziom. Brzmi to bardzo banalnie, ale byłem wtedy bardzo aktywnym i pomocnym użytkownikiem grup na Facebooku. Jednak wiele pytań powtarzało się wciąż i wciąż, a zasięgi moich odpowiedzi bywały kiepskie… i tak zrodził się pomysł na bloga. Zamiast się powtarzać – będę linkował do swoich artykułów 😉 Książka to trochę zwieńczenie tego samego pomysłu i chęci odpowiedzenia na te same pytania jak największej rzeszy odbiorców.

  2. Co mógłbyś polecić na start dla programisty middle/senior, który chce zacząć robić “coś więcej”? Warto wystartować bloga czy też po latach doświadczeń zacząłbyś od czegoś innego?

    Jest wiele ciekawych ścieżek, które można obrać. Blog jest stosunkowo najprostszy do zaczęcia – problem może stanowić regularność i chęć do dalszego pisania. Myślę, że ciekawą alternatywą, która pozwala się wyróżnić jest praca nad projektami Open Source – własnymi lub cudzymi.

  3. Czy stosowałeś jakieś taktyki czy podejścia przy przechodzeniu w projekcie z JS na TS? Czy Twoja książka “Typescript na poważnie” może w takim przejściu pomóc?

    Jak najbardziej tak, a temu tematowi poświęciłem w niej kilka stron. Przede wszystkim różne opcje kompilatora, które można przełączyć tak, aby „złagodzić” sprawdzanie poprawności typów – to jest kluczowe, aby móc stopniowo, plik po pliku migrować projekt z JS na TS bez niepotrzebnego stresu. Są też dwa podejścia do samej migracji – bottom-up i top-down, ale to już chyba temat na cały osobny artykuł.

  4. Na jakie przeszkody natrafiłeś będąc na ścieżce liderskiej i jak je pokonałeś?

    Z mojego doświadczenia wynika, że największym problemem są interakcje międzyludzkie. Szczególnie w dobie całkowitej pracy zdalnej i rozmów przez komunikatory – bardzo łatwo o niedomówienia i dopowiadanie sobie emocji albo czyichś złych intencji.

  5. Biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie jako twórcy kursów online jak i okres w InfoShare – czy wg Ciebie każdy ma szansę zarabiać na przekazywaniu wiedzy innym? Myślę że wielu programistów zastanawia się nad tą ścieżką kariery. Na czym się skupić by móc pójść tą drogą?

    Myślę, że trudno jest się utrzymać ze sprzedaży kursów nie poświęcając wcześniej X lat na budowanie marki osobistej i zaufania. Jak się już to wypracuje, to jest z górki.

  6. Czy mógłbyś podzielić się z czytelnikami krokami do stworzenia aktywnej społeczności w ich miejscu zamieszkania? Nie wszędzie udaje się utrzymać aktywne grupy programistyczne.

    Nie będę udawał tu eksperta, bo nigdy nie miałem problemów z tworzeniem społeczności. Ba! Mieliśmy problem odwrotny, czyli zbyt duże zainteresowanie naszymi meetupami i konferencjami na możliwości sal dostępnych w Trójmieście. Myślę, że w dużych miastach po prostu zawsze znajdą się osoby zainteresowane w zasadzie dowolną tematyką – pozostaje tylko kwestia promocji na mediach społecznościowych i zaangażowania.

  7. Czy wg Ciebie, mając już pewien poziom, rozwijać się głębiej czy szerzej? Lepiej zgłębiać tematy które już znamy np Reacta i tam “kopać” coraz dalej czy starać się poszerzyć wiedzę np o kwestie DevOps?

    Myślę, że warto postawić sobie jakiś odległy, mierzalny i przede wszystkim bardzo ambitny cel. Na przykład „chcę być CTO w firmie X w ciągu 10 lat”, albo „chcę zarabiać 100000zł miesięcznie za 3 lata”, albo „chcę mieć 1000000 subów na YouTube w rok”. Następnie należy robić wszystko w tym kierunku, aby ten cel zrealizować. Dla jednych osób będzie to pójście wgłąb i mistrzostwo w pewnej wąskiej dziedzinie. Dla innych może to być natomiast rozwój wszerz, albo w ogóle skupienie się na czymś zupełnie innym, np. aspektach biznesowych tworzenia aplikacji.

  8. Na rynku jest dużo produktów mogącym pomóc w rozwoju początkującym w branży, ze wsparciem dla poziomów mid lub senior jest mniej różowo. Czy Twój kurs “Nowoczesny frontend” (czytelniku pamiętaj o rabacie 10%!) jest produktem który może wesprzeć również bardziej doświadczonych programistów?

Oczywiście! Na kursie mieliśmy zarówno osoby początkujące, jak i developerów z wieloletnim doświadczeniem. Wszyscy wynieśli z niego sporo wiedzy.

  1. Jak my jako programiści, możemy zapobiec utracie wiedzy o projekcie w sytuacji, gdy skład zespołu zmienia się dynamicznie? W jednym z podcastów mówisz o komentarzach w JIRA, czy wg Ciebie jest to lepsze niż pisanie bardziej formalnej dokumentacji technicznej?

    Bardzo lubię tę formę dokumentowania decyzji biznesowych i technologicznych. Zostawiamy komentarz np. w JIRA, a w tytule commita odniesienie do tego komentarza lub po prostu numer ticketa. W przyszłości łatwo przez git blame wrócić do odpowiedniego issue w JIRA i przeczytać jakie były komentarze i dlaczego zostały podjęte takie, a nie inne decyzje.

  2. Pracując z zagranicznymi klientami, które elementy kultury pracy IT z zagranicy przeniósłbyś na polski grunt?

    Uśmiech, pochwały i pozytywne podejście do pracy.

    Bardzo dziękuję za wywiad 🙂

A teraz rabat 🙂

Aby dostać 10% rabatu na kurs “Nowoczesny Frontend” na formularzu zakupu użyj kodu frontcave🙂

Podsumowanie

Wiemy co robić – szukanie projektu Open Source to najlepsze, co możesz zrobić by nadać rozpędu swojej karierze zawodowej 🙂

Pamiętaj by wykorzystać umieszczony wyżej rabat na kurs który Michał współtworzy 🙂